Event Lighting HAVOCH200 Moving Head Hyybrid w/ 1 x 200w White LED Engine
Loading product options
The Event Lighting HAVOCH200 is a powerhouse LED Moving Head Hybrid designed for a versatile lighting experience. This single 200W white LED engine powerfully illuminates any space, delivering an engaging light show with 11 + open colours, 17 + open static gobos and 8 + open rotating gobos.
With flexible operational modes including DMX, auto, and sound active, navigation is intuitive via the 2.4" colour LCD control panel with battery backup. Upgradeable via DMX, the HAVOCH200 ensures your lighting capabilities stay cutting-edge. Crafted with durability in mind, the matte black ABS and steel housing contains a sensor-controlled fan, ensuring efficient cooling in a robust and reliable form-factor.
The HAVOCH200 comes with True1 in/out, 3/5 pin XLR in/out, wireless option available.
Features
  • Light Source: 200W LED White
  • Beam Angle: 4°-30.8°
  • Output: 6,940 lumen, 65,166 lux @ 5m
  • Led lifespan: 50,000 hours
  • Colour Wheel: 11 colour + open
  • Indexable and bidirectional rainbow effect
  • Colour bounce
  • Fixed: 17 + Open
  • Rotating: 8 + Open
  • Dimming: 0~100%
  • Strobe: Yes
  • Focus: Motorised
  • Prism: 5 facets
  • Frost: Yes
  • Zoom: Yes (4° to 30.8°)
  • Max power consumption: 292W
  • Input Voltage: 100~240V AC, 50/60 Hz
  • Connection: True1 in/out
  • Control Protocol: DMX512, RDM
  • Optional Wireless
  • DMX Channels: 19 / 21
  • Interface: 3-pin/5-pin XLR, Ethernet
  • RDM function to change DMX address
  • Display: 2.4? colour LCD control panel
  • Software Upgrade via DMX or USB: Yes
  • Materials: ABS & Steel, matte black finish
  • Dimensions: 531 x 358 x 245mm